Spelpaus Självtest Spelbudget Spelpaus 24 timmar

Spelschemat för EM-slutspelet 2020 är spikat. Det kommer dock att kompletteras med de återstående fyra nationerna, playoffvinnarna, i mars 2020. Sverige inleder med en tuff uppgift mot gruppfavoriten Spanien på bortaplan i Bilbao. Sedan väntar färd norrut till Dublin där Janne Anderssons manskap spelar de två resterande gruppmatcherna. Kolla in hela spelschemat för EM nedan!

Sveriges grupp E

15 juni, 18:00   Polen - Playoffvinnare  (Dublin)

15 juni, 21:00   Spanien - Sverige  (Bilbao)

19 juni, 15:00   Sverige - Playoffvinnare  (Dublin)

20 juni, 21:00   Spanien - Polen  (Bilbao)

24 juni, 18:00   Playoffvinnare - Spanien  (Bilbao)

24 juni, 18:00   Sverige - Polen  (Dublin)

Grupp A

12 juni, 21:00   Turkiet - Italien  (Rom)

13 juni, 15:00   Wales - Schweiz  (Baku)

17 juni, 18:00   Turkiet - Wales  (Baku)

17 juni, 21:00   Italien - Schweiz  (Rom)

21 juni, 18:00   Italien - Wales  (Rom)

21 juni, 18:00   Schweiz - Turkiet  (Baku)

Grupp B

13 juni, 18:00   Danmark - Finland  (Köpenhamn)

13 juni, 21:00   Belgien - Ryssland  (St Petersburg)

17 juni, 15:00   Finland - Ryssland  (St Petersburg)

18 juni, 18:00   Danmark - Belgien  (Köpenhamn)

22 juni, 21:00   Ryssland - Danmark  (Köpenhamn)

22 juni, 21:00   Finland - Belgien  (St Petersburg)

Grupp C

14 juni, 18:00   Österrike - Playoffvinnare  (Bukarest)

14 juni, 21:00   Nederländerna - Ukraina  (Amsterdam)

18 juni, 15:00   Ukraina - Playoffvinnare  (Bukarest)

18 juni, 21:00   Nederländerna - Österrike  (Amsterdam)

22 juni, 18:00   Playoffvinnare  - Nederländerna  (Amsterdam)

22 juni, 18:00   Ukraina - Österrike  (Bukarest)

Grupp D

14 juni, 15:00   England - Kroatien  (London)

15 juni, 15:00   Playoffvinnare - Tjeckien  (Glasgow)

19 juni, 18:00   Kroatien - Tjeckien  (Glasgow)

19 juni, 21:00   England - Playoffvinnare (London)

23 juni, 21:00   Kroatien - Playoffvinnare (Glasgow)

23 juni, 21:00   Tjeckien - England  (London)

Grupp F

16 juni, 18:00   Playoffvinnare - Portugal  (Budapest)

16 juni, 21:00   Frankrike - Tyskland  (München)

20 juni, 15:00   Playoffvinnare - Frankrike  (Budapest)

20 juni, 18:00   Portugal - Tyskland  (München)

24 juni, 21:00   Portugal - Frankrike  (Budapest)

24 juni, 21:00   Tyskland - Playoffvinnare  (München)

Till EM-sidan

Till EM-grupper

Åttondelsfinaler

27 juni, 18:002:an grupp A-2:an grupp B(Amsterdam)
27 juni, 21:001:an grupp A-2:an grupp C(London)
28 juni, 18:001:an grupp C-3:an grupp D/E/F(Budapest)
28 juni, 21:001:an grupp B-3:an grupp A/D/E/F(Bilbao)
29 juni, 18:002:an grupp D-2:an grupp E(Köpenhamn)
29 juni, 21:001:an grupp F-3:an grupp A/B/C(Bukarest)
30 juni, 18:001:an grupp D-2:an grupp F(Dublin)
30 juni, 21:001:an grupp E-3:an grupp A/B/C/D(Glasgow)

Kvartsfinaler

3 juli, 18:00XXX-XXX(St Petersburg)
3 juli, 21:00XXX-XXX(München)
4 juli, 18:00XXX-XXX(Baku)
4 juli, 21:00XXX-XXX(Rom)

Semifinaler

7 juli, 21:00XXX-XXX(London)
8 juli, 21:00XXX-XXX(London)

EM-final

12 juli, 21:00XXX-XXX(London)

Till EM-sidan

Till EM-grupper