Fakta - Premier League

Premier League är högsta divisionen i det engelska ligasystemet i fotboll. Ligan i sin nuvarande form grundades 20 februari 1992 och består av 20 klubbar. Säsongen pågår från augusti till maj och består av 38 omgångar där alla lag möter varandra på hemma- och bortaplan en gång. Synonymt med Premier League är Stryktipset som oftast har matcher från denna liga på kupongen.

Grundad: 20 februari 1992
Land: England och Wales
Antal lag: 20
Flest titlar: Manchester United (13)
Flest matcher: Gareth Barry (653)
Flest mål: Alan Shearer (260)
Regerande mästare: Manchester City

Till odds på Premier League
Till startsida Fotboll
Till spelschema Premier League 2019/2020
Försvarar Man City guldet? Spela på vinnare i Premier League 2019/2020!

Premier League Mästare

Slutresultat Premier League 2018/2019

Seriesegraren Manchester City vinner Premier League för andra säsongen i rad. De tre följande lagen, Liverpool, Chelsea och Tottenham är direktkvalificerade för gruppspelet i Champions League 2019/2020. För Arsenal och Manchester United väntar spel i Europa Leagues gruppspel 2019/2020. Även ligasjuan Wolverhampton kommer att delta i Europa League, men tvingas till inledande kvalspel. I botten av tabellen åker de tre sämst placerade lagen, Huddersfield, Fulham och Cardiff ur Premier League. Dessa lag ersätts säsongen 2019/2020 av Norwich, Sheffield United och Aston Villa, som flyttas upp från The Championship.

1.Manchester City383224952398
2.Liverpool383071892297
3.Chelsea382198633972
4.Tottenham3823213673971
5.Arsenal3821710735170
6.Manchester United3819910655466
7.Wolverhampton3816913474657
8.Everton3815914544654
9.Leicester3815716514852
10.West Ham3815716525552
11.Watford3814816525950
12.Crystal Palace3814717515349
13.Newcastle3812917424845
14.Bournemouth3813619567045
15.Burnley3811720456840
16.Southampton3891217456539
17.Brighton389920356036
18.Cardiff3810424346934
19.Fulham387526348126
20.Huddersfield383728227616

Premier Leagues mästare på 2000-talet

2018-19 Manchester City
2017-18 Manchester City
2016-17 Chelsea
2015-16 Leicester City
2014-15 Chelsea
2013-14 Manchester City
2012-13 Manchester United
2011-12 Manchester City
2010-11 Manchester United
2009-10 Chelsea
2008-09 Manchester United
2007-08 Manchester United
2006-07 Manchester United
2005-06 Chelsea
2004-05 Chelsea
2003-04 Arsenal
2002-03 Manchester United
2001-02 Arsenal
2000-01 Manchester United

Spela på Premier League på Oddset, Stryktipset, Europatipset, Topptipset, Bomben, Challenge, Matchen och Måltipset.